0-50000PPM Fixed Multi Gas Detector Natural Pipeline Processing MIC600
| Product Name | Fixed Gas Detector | Model Number | MIC 600 |
|---|---|---|---|
| Warranty | 12 Month | Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Gas Unit | PPM, Mg/m3, Vol%, LEL%, PPHM, Ppb, Mg/l. | Certification | CE |
| Approvals | IP66; Exd Ⅱ CT6 | Display | 2.5-inch High-definition Color Screen |
| Weight | 1.8(kg) | Size | 210*170*85mm (L*H*W) |
| Highlight | 50000ppm fixed multi gas detector,mic600 fixed multi gas detector,natural pipeline processing fixed gas detector |
MIC600 Fixed Online VOCs Gas Monitor
| Gas | VOCs | Range |
0-50000PPM; 0-100%LEL ; 0-100%Vol. other ranges can be customized |
| Size | 210×170×85mm (L×H×W) | Weight | 1.8 Kg |
| Installation method |
Pipeline Type Wall Mounting Type |
Display | 2.5-inch high-definition color screen |
| Environment |
Temperature: -40 ℃ ~ + 70 ℃ Humidity: ≤10 ~ 95% RH (regular) |
Approvals | IP66; Exd Ⅱ CT6 |
| Accessories | Manual, qualification certificate, warranty card, outer packaging box | ||
| Optional items |
Installation Type Accessories (Optional configuration) |
Wall mounting bracket, mounting clips for fixation on the pipes (1/2", 3/4" pipe), vacuum pump (sampling distance is 40 m), 24V switching power supply, pressure reducing valve, flow meters |